Čítajte nižšie
Diagnostikovaný a adekvátne liečený je na Slovensku v priemere iba 1 z 5-tich7 ľudí trpiacich depresiou. Ide o vážne ochorenie, ktoré sa však dá liečiť. Ak sa u vašich blízkych prejavujú nižšie uvedené príznaky, vyhľadajte pre nich odbornú pomoc.
Na rozdiel od bežného smútku je hlbšia, trvá aspoň dva týždne a znemožňuje človeku bežné fungovanie. Ľudia trpiaci depresiou popisujú svoju náladu ako smutnú, beznádejnú, bezradnú, sú „zosypaní“, „hotoví s nervami“.
Ak stratíte záujem o priateľov, koníčky, prácu či iné bežné aktivity, ktoré vás predtým tešili, prežívate takzvanú anhedóniu – neschopnosť cítiť radosť. V jednoduchosti povedané, ide o stav, kedy si neviete užívať život, tešiť sa z neho.
Pretrvávajúci pocit únavy, slabosti, vyčerpanosti. V prípade, že je tento pocit silný, pacient takmer nie je schopný vykonávať bežné aktivity ako je napríklad príprava jedla či osobná hygiena.
Depresia, podobne ako napríklad onkologické ochorenia, zasahuje do života nielen konkrétneho človeka, ale aj jeho okolia – hlavne rodiny a priateľov. Ak sa však depresia správne diagnostikuje a lieči, zasiahnutí ľudia sa môžu vrátiť k svojmu bežnému životu. Všímať by ste si mali na blízkom nasledovné varovné signály:
Čo môžete urobiť, ak ste na blízkom spozorovali aspoň dva z vyššie uvedených príznakov a máte podozrenie, že má depresiu?
Nájdite si vhodné miesto a čas a porozprávajte sa s ním. Buďte trpezlivý poslucháč, nesúďte ho a poskytnite mu podporu.
Uistite sa, či dotyčný dostatočne jedáva a pomôžte mu vyhýbať
Akúkoľvek zmienku o samovražde berte vážne a informujte o nej jeho psychiatra/psychológa.
Predovšetkým mu však pomôžte vyhľadať ODBORNÚ POMOC.
7 Pečeňák, J. : Depresia - základná terminológia a diagnostika: file:///C:/Users/kubovicova/Documents/depresia/14895-2393-depresia_-_zakladna_terminologia_a_diagnostika.pdf